Znaczenie dokładnych pomiarów temperatury w różnorakich przemysłowych układach.

Jednym z najważniejszych parametrów, które są konieczne do mierzenia z odpowiednią dokładnością w wielu zastosowaniach przemysłowych, jest temperatura. Zwykłe osoby pomiar temperatury kojarzą albo z umieszczonym za oknem termometrem, lub też termometrem lekarskim. W urządzeniach przemysłowych stosuje się całkowicie inne rozwiązania, dużo praktyczniejsze do użycia i charakteryzujące się dużo większą dokładnością.


pomieszczenie przemysłowe
Dodał: Steve Jurvetson
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Najczęściej tego typu czujniki nie działają niezależnie, ale są częścią większego układu sterującego, który zbiera sygnały z wielu różnych źródeł i w oparciu o to przesyła informacje sterujące. Niezwykle istotna jest odpowiednia dokładność czujników, zależeć ona będzie od tego, w jakim procesie będą one zastosowane. Dzisiaj najczęściej w tym charakterze wykorzystuje się termopary, posiadające bardzo dużo zalet, choć oczywiście również pewne wady. Jest ich bardzo dużo różnych odmian i pragnąc zapewnić właściwą dokładność pomiarów trzeba dość staranie dobrać czujnik do miejsca, w jakim przyjdzie mu na co dzień pracować. Szczegóły: przewód (więcej szczegółów) kompensacyjny

Działanie termopary wykorzystuje od dawna znane zjawiska fizyczne. Termopary składają się z dwóch różnych metalowych stopów, skręconych albo złączonych w inny sposób ze sobą. Jeden z końców tak wykonanego elementu umieszcza się w miejscu, gdzie będzie mierzona temperatura, a drugi w pomieszczeniu z temperaturą wzorcową. Jeśli wystąpi jakaś różnica temperatur, to na elemencie pojawi się napięcie, jakie następnie da się zmierzyć i w oparciu o to obliczyć temperaturę.

1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.