Zastosowanie mroźni w branży spożywczej

Już w bardzo dawnych czasach odkryto, jak wpływa na żywność temperatura. Co najważniejsze, pierwsi ludzie nauczyli się krzesać ogień, przez co żywność można było ugotować. Zaobserwowano, że produkty po tego rodzaju obróbce smakują zupełnie inaczej niż dotąd i posiadają inne właściwości.


chłodnictwo
Zaczerpnięte z: http://izolacje.gda.pl/
Podobnie sprawa wygląda z niskimi temperaturami. Rozmaite współczesne instalacje chłodnicze wywodzą się od dawnych, bardzo prymitywnych sposobów. W przeciwieństwie bowiem do podwyższonej temperatury, obniżona pozwala na zachowanie właściwości produktów spożywczych na długi czas. Najważniejszą zaletą takiego procesu jest utrzymanie świeżości produktów żywnościowych na dłużej. Rozwiązania gałęzi przemysłu, jaką jest chłodnictwo, stosowane są w życiu codziennym w postaci dopasowanej do codzienności. Mają odzwierciedlenie w tak powszechnych urządzeniach jak lodówki i zamrażarki.

Chłodnie i mroźnie

Profesjonalne chłodnie to specjalne pomieszczenia przystosowane do przechowywania przede wszystkim produktów żywnościowych. W powszechnej świadomości utożsamiane są głównie z ogromnymi halami, gdzie przechowywane jest mięso, wieszane na specjalnych hakach. Jest to faktycznie jedno z podstawowych wykorzystań rozwiązań chłodniczych w przemyśle spożywczym. W chłodniach trzymane są też inne elementy jak między innymi nabiał. Rozmaite produkty na bazie mleka w wyższej temperaturze bardzo łatwo się psują.
Mrożenie natomiast w przypadku niektórych produktów wywołuje nieznaczną zmianę ich właściwości, jednak tylko po tego rodzaju obróbce część pokarmów będzie się nadawała do spożycia po długim czasie. Odpowiednikiem chłodni w przypadku mrożenia są mroźnie, w których temperatura jest ujemna.

Pozostałe zastosowania pomieszczeń chłodniczych

Budowa chłodni uzależniona jest głównie od tego, co jest w niej składowane. Odmiennie będzie więc prezentować się wnętrze, w którym przechowuje się mięso, a inaczej chłodnia na napoje. Systemy chłodnicze znajdują zastosowanie też poza przemysłem spożywczym. Dobrym przykładem są tu rośliny. Na przykład kwiaty przed dostarczeniem do kwiaciarni muszą znajdować się w chłodzie, jak również być dostarczane za pomocą samochodu-chłodni.
2018-02-05 16:30
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.