Z czego dokładnie przygotowany jest beton?

We współczesnym budownictwie mało jaka konstrukcja może zostać zbudowana bez zastosowania betonu. Ten surowiec jest kompozytem powstałym z dodania niewielu składników. Nie oznacza to jednak, że wytworzenie betonu jest nieskomplikowane. Jego jakość zależy od pochodzenia właściwych komponentów i wiedzy na temat właściwych technologii.

beton
Dodał: Lafarge Beton
Zaczerpnięte z: Lafarge Beton
Beton jest materiałem budowlanym, w którego skład wchodzi spoiwo, czyli cement, wypełniacze tj. kruszywo, piasek oraz woda. Ponadto używane są domieszki chemiczne i różne inne dodatki. Cement, który jest hydraulicznym spoiwem mineralnym. Po dodaniu i wymieszaniu go z wodą twardnieje. Wykorzystywany jest nie tylko do produkcji betonu, ale też do zapraw cementowych oraz cementowo-wapiennych. Do jego produkcji używa się klinkier i zależnie od jego składu i sposobu uzyskania, cement dzieli się na różne rodzaje. Istotnym składnikiem owej mieszkanki pozostaje jednak kruszywo (www.bazalt.pl/kopalnia-kosmin/oferta/kruszywa-do-betonu/). Sprzedażą kruszywa zajmuje się masa firm a jego wybór nie jest łatwy. Dodatek ten stanowi bowiem około 65-80% objętości całego betonu. Kruszywo dzieli się na naturalne i sztuczne. Podział ten wynika z wyboru metody jego pozyskiwania.

W produkcji betonu wykorzystuje się wszystkie te rodzaje. Przed przystąpieniem do tworzenia mieszkanki betonowej, należy właściwie przejrzeć propozycje sprzedaży kruszywa występujące na rynku. Robimy to po to, aby osiągnąć, jak najlepszy efekt. Wybór kruszywa wpływa bowiem na wytrzymałość, właściwości mechaniczne oraz wygląd gotowego już betonu. Trzeci składnik, czyli woda, którą dodaje się do miksu cementu i kruszywa jest „czysta” i pochodzi z sieci wodociągowej. Nie może to być woda morska, która jest zasolona oraz ściekowa i rzeczna, bowiem jest zanieczyszczona. Jeżeli chcemy dolać wodę wywodzącą się z recyklingu musi ona spełniać ustalone parametry i być właściwie sprawdzona - sprzedaż kruszyw.


Więcej tekstów

Kruszywa w Polsce

fabryka
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/
Pomimo szalejącego wokoło kryzysu, budownictwo nie przeżywa poważnego zastoju. Nieustannie stawia się nowe obiekty, robi się odcinki dróg i mosty, organizuje się następne, wielkie inwestycje. Do takiego stanu rzeczy przyczyniła się również Unia Europejska, która wspomaga powstawanie kulturalnych ośrodków, czy budynków użytku publicznego.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.