Wybór sprężyn, czyli jak i gdzie je stosujemy – kluczowe informacje

Sprężyny używa się w budowie maszyn, przeważnie jako łączniki przy sprężystych połączeniach. Poza elementem łączenia pełnią jeszcze kilka niezmiernie ważnych funkcji, jak łagodzenie nacisków (amortyzacja), mierzenie sił i momentów czy akumulowanie energii. Produkcja sprężyn to szereg formalnych etapów tworzenia, gwarantujących im trwałość czy odporność na rdzewienie.

sprężyna
Dodał: Thomas Quine
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Jak na różnorodność sprężyn, mamy w tej materii wybór, z głównym kryterium, czyli przyjmowanym obciążeniem. Zgodnie z nim sprężyny dzielą się na ściskane, rozciągane, skręcane i zginane. Każde z nich charakteryzują się własnymi dla swojej kategorii parametrami sztywności, rozciągnięcia, procentowo wyrażonym stosunkiem obciążenia do odkształcenia - zobacz również: - sprężyny.
Typowo charakterystyczna jest sprężyna śrubowa, znana z widzenia dzięki linii śrubowej. W zależności od zastosowania może ściskać, ale też rozciągać lub skręcać. Sprężyny płaskie wykorzystywane są w zegarkach i odróżniają się od poprzednich płaskim, liniowym wykonaniem. Stosowane są do styków w przekaźnikach, używane są poza tym w zegarkach, obok innych sprężyn - spiralnych. Z wyglądu sprężyny nie mają dużo wspólnego z ogólnie kojarzoną sprężyną, przypominają kawałek stali, blachy lub prostego pręta.
Sprężyny spiralne, wykonane z cienkiej taśmy, w trakcie działań na nie wywołują naprężenia zginające.

Czyżby ten wpis zainteresował Cię tak silnie, że masz ochotę zaznajomić się z kolejnym? To rewelacyjnie. Więc tutaj kliknij, zobacz, sprawdź sporo informacji.

W przypadku zegarków to służą one za napęd, a w przypadku awarii są elementem naprawy w ręku zegarmistrza.
Tak zwane sprężyny pierścieniowe zbudowane są z dwóch warstw - pierścieni zewnętrznych oraz ściskanych. Są to nieruchome konstrukcje, które mogą „brać” na siebie naprawdę duże obciążenia. Nawet wtedy pozostają małe odkształcenia. Dlatego też z powodzeniem stosuje się je do zderzaków samochodów. Duże tarcie na styku powierzchni pierścieni powoduje automatyczne rozpraszanie w tym mechanizmie.

Konstrukcja metalowa ze sprężyną
Dodał: taymtaym
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Pozostając przy samochodach, a konkretniej w układzie rozrządu - posiada on własne, unikatowe sprężyny zaworowe. Mają one zamykać zawór i utrzymywać go w stanie zamkniętym.

Jeżeli zaciekawił Cię ten artykuł, sprawdź opracowanie (https://www.technicast.pl/) opublikowane tutaj, są tam podobne wiadomości, które Cię zainteresują.

Wymaga się od nich trwałości, gdyż poddaje się je wysokim temperaturom i obciążeniom siłowym. Stąd też na sprężyny zaworowe stosuje się metal najlepszej klasy, również umacnia się je przez kulkowanie.
2020-05-16 08:12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.