W jaki sposób powinno się budować drogi? Jakie są kolejne etapy? O jakich sprawach pamiętać ? Z których materiałów się korzysta?

Wiele ludzi zastanawia się nad tym, w który sposób jest wytwarzana droga. Jak jesteśmy na placu budowy to wtedy widzimy wiele sprzętów, budowlańców i całość wydaje się chaosem. Myślimy więc, jak to możliwe, że w takim miejscu powstanie piękna, nowo wybudowana droga.
Sri Lanka
Dodał: Matthias Kümpel
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Ten chaos są to tylko pozory, gdyż w rzeczywistości tak to widzą jedynie osoby, które nie mają z tą tematyką za wiele wspólnego. Na placu budowy naprawdę wszystko będzie zaplanowane, a każda czynność będzie dobrze przemyślana, więc nie ma takiej opcji, że coś będzie czynione ot tak sobie.


Dla tych osób, które chcą szybko dowiedzieć się, jak to wygląda możemy pokusić się o szybkie wyjaśnienie. Na początku usuwa się warstwę humusu, jeśli jednak mamy do czynienia z drogą starą i do tego asfaltową, to należy skruszyć uprzednią konstrukcję drogową. Potem równamy obszar oraz stabilizujemy grunt. Poprawnie zrobiona stabilizacja powinna być pielęgnowana wodą poprzez kilka następujących po sobie dni, a po tych dniach nastąpi kontrola jakości. Dopiero po kontroli jakości możemy przystąpić do nakładania ścieralnej warstwy, będą to zazwyczaj masy bitumiczne, pomocne źródła asfaltobeton, ale także może być też sam beton, a przy mniejszych, pobocznych drogach kostka brukowa.


Przyjrzyjmy się dokładnie poszczególnym, wymienionym wyżej, etapom. Jeżeli chodzi nam o stabilizację gruntu, to proces ten polega na ostrożnym wymieszaniu gruntu ze substancjami stabilizującymi, najczęściej będzie to cement, wapno albo na przykład popioły. Mogą to być również inne środki, jednakże muszą one wpływać na zmianę struktury gruntu. Tym sposobem możemy uzyskać pożądane podłoże gruntowe, które charakteryzuje się właściwą nośnością. Stabilizacja gruntu nie uda się bez zastosowania właściwego sprzętu, a także równiarki oraz walca, korpus drogi musi również otrzymać właściwy profil. Zależnie od tego, jakiego gatunku jest to droga (sprawdź skuteczne rady), zanim oddamy ją do używania konieczne będzie utwardzenie pobocza oraz montaż oświetlenia. Jak już wcześniej wspominaliśmy, do budowy dróg stosuje się inne różne produkty, również kationowe emulsje asfaltowe, zobacz informacje w tym artykule omówimy jednakże najbardziej poznany materiał, to znaczy bitumiczną masę.


masy bitumiczne


Jest to gorące kruszywo, jakie przesiewane jest poprzez sita i rozdzielane na frakcje. Gromadzi się takie kruszywo w komorach, z takich potem jest dozowane wagowo do mieszalnika. Lepiszcze ocieplane jest w kotłach przeznaczonych specjalnie do bitumu, tam po procesie ogrzewania przekazywane jest pompą do mieszalnika wytwórni.


1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.