Na wielu starych
domkach do dziś sprawdzają się dachowe pokrycia z papy. Posiada ona mnogich sympatyków, którzy entuzjastycznie zamienią starą - na nową.
Pokrywanie dachów owym materiałem odbywało się po największej części na dwóch rodzajach zadaszeń - dachach płaskich, głównie na domach typu "kostka" w latach 70.
, oraz skośnych, na budowlach po
budowanych w tym samym okresie oraz starszych. Również współcześnie papa jest entuzjastycznie wykorzystywana jako
warstewka znajdująca się pod tzw. pokryciem właściwym. Nim zapadnie decyzja o remoncie dachu krytego papą, nieodzowna będzie ocena technicznego stanu obecnego pokrycia.
O tym, czy dach pokryty papą będzie wymagać wyłącznie renowacji, czy też niezbędne będzie
położenie całkiem nowego pokrycia, zadecyduje rozmiar defektów. Jeżeli na dachu płaskim jest tylko kilka pęcherzyków, na pewno nie musimy układać całkiem nowego materiału. Konieczna będzie jednak eliminacja purchli. Spękania powstające na pokryciach z papy tyczą się tak dachów płaskich, jak i dachów skośnych. To efekt oddziaływania promieni UV.
Jeżeli zainteresował Cię niniejszy materiał, to nie wahaj się oraz przeczytaj szczegóły na stronie (
https://lukdrewno.pl/). Z pewnością przekonasz się, że tam także są to niezwykle ciekawe informacje.
Takowe uszkodzenia możemy zreperować i odłożyć w czasie moment in
stalowania nowego pokrycia o pięć lat. Pokrywanie dachu nowiutką papą sporadycznie wymaga ściągnięcia starej. Na początek dach powinno się zagruntować. Do tego celu przeznaczona jest masa bitumiczna, którą najczęściej oferują fabrykanci
pap. Przed remontem ważne jest też ustalenie, czy dach był uprzednio kryty smołą, czy też masą asfaltową.