Opóźniony lot, prawa konsumenta a zwrot pieniędzy - co warto wiedzieć w tym temacie?

Na upragnione wakacje w ciepłych krajach czekamy często cały rok. Najczęściej do takich miejsc udajemy się samolotem. Przygotowani na wyjazd, jedziemy się na lotnisko. I tu pojawia się problem - wycofano nasz lot. Co wtedy? Jako pasażerowie możemy bez problemu wystosować pismo ze skargą, jaka zapewni nam zwrot kosztów. Istnieje kilka przypadków, kiedy należy nam się rekompensata.
samolot
Dodał: xlibber
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
W sytuacji opóźnienia lotu spedytor musi zagwarantować posiłki oraz napoje swoim klientom. Bez wątpienia musi to zrobić odpowiednio do okresu oczekiwania na najbliższy przelot. Jeżeli z różnych powodów lot odbędzie się następnego dnia, firma musi zorganizować nocleg np. w motelu. Natomiast w sytuacji opóźnienia ponad pięć godzin nabywca może zrezygnować z usługi i żądać zwrotu pieniędzy za kurs. Trzeba pamiętać, że reklamacja uwzględnia też sytuację, kiedy to samolot został anulowany. Wówczas linie lotnicze muszą podczas siedmiu dni oddać pieniądze za bilet. Również odzyskamy swoje pieniądze, jeżeli nie będziemy poinformowani o odwołanym locie albo nie otrzymaliśmy żadnej innej możliwości. Prawo wspomina o sytuacjach, w których linie lotnicze nie wpuszczą klienta na pokład. Zdarza się to zazwyczaj, gdy ilość sprzedanych lotów jest większa niż ilość miejsc w samolocie (opóźniony lot odszkodowanie). Tutaj należy nam się odszkodowanie zależne od czasu trwania lotu. Poza tym, jak napisano uprzednio jeśli trafi się opóźniony lot odszkodowanie niewątpliwie będzie wypłacone.

Więcej tekstów

Nauka do egzaminu na prawo jazdy- jak zacząć naukę oraz jak bardzo ważne w jeździe samochodem są podstawy teoretyczne

jazda samochodem
Dodał: http://www.sxc.hu
Zaczerpnięte z: http://www.sxc.hu
Na pewno wielu z nas przymierza się do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy, jednak nie wie od czego zacząć. Nauka nowej umiejętności początkowo bywa trudna, dlatego musimy najpierw przygotować się do niej teoretycznie. Niektórym kursantom wydaje się, iż teoria nie jest aż tak istotna jak praktyka. W przypadku jazdy w ruchu drogowym, która opatrzona jest wieloma regułami jak również kodeksem, powinniśmy koniecznie poznać jazdę samochodem od strony teoretycznej.


W Europie popularne firmy lotnicze dobrze wiedzą, że akty prawne nakładają na nie obowiązki wobec klientów. Nie mogą też zaryzykować utraty dobrej renomy, na jaką pracowali przez lata. Jeśli wpływają reklamacje, takie linie bez większych problemów wypłacają klientom pieniądze w dość szybkim czasie. Normą są oficjalne przeprosiny oraz zadośćuczynienie w postaci darmowego lotu lub sporego upustu. Taka polityka firm jest potwierdzeniem, że dobra renoma jest cenniejsza niż niewielkie dodatkowe koszty ze strony przewoźnika. W Polsce bywa różnie. Okres, w jakim czeka się na zakończenie sprawy to średnio parę dni, niekiedy nawet klika tygodni w zależności od przypadku. Niestety bywa, iż firma nie uwzględnia naszego roszczenia. Pozostaje wtedy droga prawna. Prawo wspomina o dyrektywie UE, która wskazuje wszystkie przypadki odszkodowań, które muszą wypłacać linie lotnicze (więcej pod linkiem: Polskie Linie Lotnicze) (dowiedz się więcej o prawach pasażera).
2018-04-04 07:10
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.