Wyżarzanie

Są nazwy, które tylko ludziom , które skończyły politechnikę są w stanie się z czymkolwiek skojarzyć. Chociaż należy przyznać, że pewne nazwy mogą być jakoś kojarzone, ale raczej bardzo często osoby nieznające się na rzeczy idą złym tropem. Do takich pojęć należy na przykład: wyżarzanie. Jest to proces obróbki cieplnej, który w zależności od tego, po, co jest robiony, może odbywać się na dwa sposoby: poniżej lub powyżej temperatury krytycznej.

stal
Dodał: Elliott Brown
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Co istotne wyżarzanie wiąże się z obróbką cieplną stopów żelaza. Wszyscy wiemy, że trudno byłoby cokolwiek ze stalą zrobić, od tak własnymi dłońmi. Nie jest to materiał tak elastyczny jak plastelina, dlatego też sposoby jego obróbki są zupełnie inne. Zajmują się tym inżynierowie, którzy znają się na rzeczy i którzy potrafią przewidzieć to, jak stal zachowa się pod wpływem działania na nią odpowiednią temperaturą.
Obróbka cieplna stali

Ogrzewanie i ochładzanie stopów żelaza to w bardzo ogólnym zarysie wyżarzanie. Proces obróbki cieplnej daje wiele możliwości, pozwala m.in. na stopienie, czyli złączenie pewnych części, jak również ich odpowiednie odkształcenie. W wielu branżach wyżarzanie jest koniecznym procesem do właściwej pracy przedsiębiorstwa (sporo więcej zobaczysz pod tym adresem na alwro.com.pl). Bywa, że ludziom wydaje się, że inżynierowie nie zajmują się takimi rzeczami jak obróbka cieplna jakiegoś materiału. Zdaje nam się, że inżynierowie projektują jedynie samoloty albo inne rzeczy i siedzą na stołkach za biurkiem. A prawda jest taka, że inżynier tez musi ubrudzić sobie ręce i tez pracuje w zakładach produkcyjnych. Oczywiście, że po politechnice dostaje się większe pieniądze, ale musimy pamiętać, że nie jest to uczelnia, gdzie można sobie bimbać, dlatego za pięć lat kształcenia się w tej branży należą się jakieś dodatkowe profity. Zwłaszcza, gdy dana osoba jest w stanie zdobytą wiedzę wykorzystać w miejscu pracy.

1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.