Nowe technologie w branży budowlanej. Jak teraz sporządza się ocenę stanu technicznego?

Przeprowadzenie profesjonalnej kontroli technicznej danego obiektu jest konieczne w przypadku następujących sytuacji: kupna używanego budynku, wszczęcia przygotowań do renowacji budowli lub teżspostrzeżenia jakichkolwiek uszkodzeń jej konstrukcji (zarysowań, spękań itp.). Tak zwana ocena stanu technicznego może mieć dwie formy. Pierwszą z nich określa się mianem opinii, drugą ekspertyzy. Opinię sporządza się po obserwacji oraz lekturze dostępnej dokumentacji technicznej danej konstrukcji. Sporządzenie ekspertyzy jest dużo bardziej skomplikowane. Powstaje ona bowiem na podstawie wyników specjalistycznych badań, których głównym zadaniem jest precyzyjne określenietrwałości poszczególnych części budynku. Oczywiście ocena stanu technicznego w formie ekspertyzy popartej szczegółowymi badaniami jest droższa od zwykłej opinii eksperta, niemniej warto w nią zainwestować.


Kto wykonuje te wszystkie badania i jaki jest ich charakter?


kleje
Dodał: SOUDAL
O wykonanie specjalistycznych badań można zwrócić się do jednej z kilku firm funkcjonujących na polskim rynku. Pełne spektrum usług w tym zakresie oferuje między innymi przedsiębiorstwo Energodiagnostyka. Firma wykonuje badania o charakterze nieniszczącym, które pozwalają na weryfikację faktycznego stanu obiektu. Badania (hiperłącze do serwisu) nieniszczące w żaden sposób nie wpływają na parametry kontrolowanego materiału, a podczas ich wykonywania nie dochodzi do zniszczenia próbki. Przeprowadzać je można już na etapie wytwarzania, co daje możliwość szybkiego wytypowania i usunięcia wadliwego elementu konstrukcyjnego|dzięki czemu jesteśmy w stanie szybko wytypować i usunąć wadliwy element konstrukcyjny.


badania twardości
Dodał: Jessa Dow-Anderson
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Badania twardości


Wnętrze fabryki, hurtowni
Dodał: Don Nunn
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Do grupy wspomnianych już badań nieniszczących zalicza się między innymi badania twardości, czyli odporności danego surowca na trwałe odkształcenia. Ich przeprowadzenie umożliwia skuteczną selekcję odpowiednich materiałów, a także jest jedną z bardzo istotnych części składowych. Pomiary twardości wykonywane są za pomocą urządzeń zwanych twardościomierzami.


Jak widać budownictwo umiejętnie korzysta ze zdobyczy współczesnej technologii, które nie tylko ułatwiają wznoszenie nowych budynków, ale również pozwalają na strategiczne planowanie koniecznych remontów i dają pełen obraz o stanie już istniejących konstrukcji.
2022-03-05 07:57
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.