Kontrola drogowa - kontrola odcinkowa oraz różne inne sposoby monitorowania ruchu

Popularne obecnie fotoradary sprawdzają prędkość mijającego je auta punktowo. Na polskich ulicach jest plus minus czterysta takich aparatów, a Inspekcja Transportu Drogowego planuje nabycie kolejnych 100. Czy są potrzebne? Wszystko zależy od spojrzenia, z jakiego ową skuteczność rozpatrujemy.
Jeżeli radar jest usytuowany w punkcie z jakiegoś powodu niebezpiecznym, posiadamy pewność, iż mknące tamtędy pojazdy zmniejszają prędkość, ponieważ polskie prawo nakazuje umieszczenie przed urządzeniem znaku wskazującego na przeprowadzane w tym miejscu kontrole drogowe.

kontrola prędkości - fotoradar
Dodał: Tom Page
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Co przerażające wielu kierowców zaraz po wyprzedzeniu miejsca pomiaru znowu przyspiesza. Aby poprawić sytuację, na jesień 2014 r. zadecydowano o wprowadzeniu kontroli odcinkowej. Urządzenia przeprowadzające pomiar mają się pojawić w naszym kraju najwcześniej w drugim kwartale 2015 r. Coś ciekawego: http://www.sklepznagar.pl/lustra-drogowe.

Obecnie planowanych jest 29 miejsc. Typowa kontrola odcinkowa będzie przeprowadzana na dystansie około dwóch i pół kilometra. Jednak maksymalna długość takiego odcinka może osiągać 10 km w mieście i 20 km poza. System będzie obliczał z jaką średnią prędkością dany samochód przejeżdżał na konkretnym odcinku trasy. Kamery, które zostaną użyte do pomiarów, mają nie wyróżniać się niczym wyjątkowym. Fragmenty dróg, na których będą przeprowadzane kontrole, powinny spełniać pewne parametry: w ich obrębie nie mogą znajdować się zatrzymujące ruch skrzyżowania, na całej ich długości ma obowiązywać zbliżone ograniczenie prędkości. Przy wyborze ważną rolę odgrywa także stan bezpieczeństwa danego fragmentu drogi. Inspekcja Transportu Drogowego, jest dobrej myśli. Jak pokazują doświadczenia z krajów, w których zastosowano już tego typu rozwiązania, ilość wypadków na odcinkach kontrolowanych spadła mniej więcej o ponad 50%, a czasami nawet i o 80%. Dla zainteresowanych ofertą: http://www.sklepznagar.pl/blokady-i-slupki-parkingowe.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.