Jakość – czemu wskazane jest obecnie o nią dbać i w jaki sposób jest ona sprawdzana?

Rynek jest zalewany falą różnego rodzaju artykułów, a ich producenci zaciekle konkurują o względy konsumentów. Zaawansowane kampanie reklamowe, zatrudnianie celebrytów w spotach promocyjnych, korzystne konkursy – to wszystko ma zainteresować zwyczajnego Polaka. Bardzo dużo osób jednakże zwraca uwagę głównie na jakość kupowanych towarów i woli przeznaczyć więcej pieniędzy na kupno określonego artykułu, jeżeli ma gwarancję, że posłuży on przez kilka lat, a jego stan nadal będzie satysfakcjonujący. Właśnie z tego względu jakość posiada współcześnie coraz istotniejsze znaczenie.


tuv.com/pl/poland/uslugi/badania_materialow_inspekcje/badania_twardosci/badania-twardosci.html
Dodał: U.S. Department of Agriculture
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Czemu warto o nią zadbać? Trwały artykuł w rozsądnej cenie na pewno przypadnie do gustu nawet najwybredniejszym konsumentom. Firmy, jakie troszczą się o jakość swoich usług lub sprzedawanego asortymentu pracują na markę, jaka znajdzie uznanie pośród współczesnych konsumentów. Dobrze kojarząca się marka z kolei przekłada się na zadowalające zarobki. Nie można się więc dziwić, że współcześnie coraz więcej przedsiębiorstw skupia się w pierwszej kolejności na wykorzystaniu możliwie jak najlepszych materiałów oraz udoskonala proces produkcji. Dodatkowo, istotna jest jakość obsługi klienta. Szybkie reklamacje, bezzwłoczne udzielanie potrzebnych informacji – to już pewnego rodzaju standard. W jaki sposób jakość (znajdź informacje) jest obecnie kontrolowana? Wykorzystywanych jest dużo różnych metod. Państwa nakładają na firmy wyśrubowane normy, które powinny być spełnione jeżeli konkretny produkt ma trafić na rynek.


normy HACCP dla żywności
Dodał: Carissa Rogers
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Bezpieczeństwo artykułów spożywczych określa się przy pomocy systemu HACCP, który wyróżnia się wyjątkową dokładnością (szczegóły: www.tuv.com/pl/poland/uslugi/systemy_zarzdzania/zywnosc_pasze_zwierzece/haccp_pl/haccp.html). W przypadku żywności jest to absolutnie zrozumiałe, jako że to co człowiek zjada ma wielki wpływ na jego organizm. W przypadku metali jest stosowane natomiast badanie metalograficzne. Normy jakości opracowuje również organizacja ISO. Dziś coraz więcej firm stara się o jej certyfikaty. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że organizacja ma mocną pozycję opiniotwórcą, a posiadanie certyfikatu poświadczającego, że firma wypełnia konkretną normę jest dla niej świetną reklamą. Jakość to podstawowy wymóg rozsądnego konsumenta.
2018-06-10 12:14
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.