Jakiego typu czynniki mają wpływ na wartość oleju hydraulicznego? O jakich powinniśmy wiedzieć?

W nowoczesnych maszynach oraz ciągnikach rolniczych, w jakich stosowany jest sterowany hydrauliczny napęd najbardziej powszechnymi generatorami ciśnienia są wielotłoczkowe pompy, osiowe i zębate. W większości maszyn oraz urządzeń producent definiuje najmniejsze parametry cieczy roboczej, jaką możemy stosować. W trudnych warunkach pracy maszyn rolniczych używanie cieczy, jaka odpowiada najmniejszemu kryterium może być w stanie zabezpieczyć całkowite działanie.


W takich maszynach rolniczych stosowanie olejów hydraulicznych klasy ISO-L-HH i HL uważa się za mało ekonomiczne, bo ich niska cena nie może rekompensować kosztów dość szybkiego zużywania się elementów maszyn oraz częstych wymian olejów, jakie wykazują wielką degradację własności użytkowych. Oleje klasy HL dopuszcza się jedynie do urządzeń nisko oraz średnio ciśnieniowych we właściwych warunkach eksploatacji. Olej hydrauliczny (naprawasilownikow.pl/specjalizacja/silowniki-hydrauliczne/) powinien pełnić wiele ważnych generalnych wymagań, jakie są charakterystyczne dla olejów smarowych. Są to więc gęstość, barwa, temperatura zapłonu lub liczba zasadowa.

olej
Dodał: Sunny
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Znajomość cech funkcjonalnych olejów hydraulicznych jest bardzo ważna dla właściwego doboru oleju i gwarancji właściwych warunków pracy systemu hydraulicznego. Co ciekawe, lepkość - (jeszcze więcej) oleju hydraulicznego, a jednocześnie jej zależność od wartości temperatury to najważniejszy parametr, jaki jest brany pod uwagę podczas wyboru oleju do systemu hydraulicznego. W urządzeniu ruchomym konieczny jest wskaźnik lepkości o poziomie 150, w czasie pracy ciągłej, w dość znacznej temperaturze, lepkość nie powinna przekraczać wartości minimalnej. Innym bardzo kluczowym czynnikiem, który będzie decydował o trwałości oleju hydraulicznego, jest wytrzymałość na utlenianie. W okresie utleniania oleju wzrasta jego lepkość, powstają osady, jakie unieruchamiają zawory, jakie zatykają filtry, a jednocześnie wpływające korozyjnie na metale.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.