Jakie znaczenia mogłoby mieć określenie lemiesze oraz w których wypadkach się ich używa?

W obecnych czasach każde dziecko wie rzeczy, o jakich wielokrotnie nie wie nawet najstarszy członek jego rodziny. Dziadek czy też babunia takiego smyka może nie wiedzieć w jaki sposób uruchomić komputer i czym jest przykładowo Internet.


Jednak odwróćmy okoliczność: czy niewielkie dziecko rozumie, czym są lemiesze? Jeżeli zamieszkuje w jakimś bardziej rozbudowanym miasteczku, prawdopodobnie poprawnej odpowiedzi nie zna.


Ktoś z małej miejscowości lub ze wsi prawdopodobnie wszakże będzie wiedzieć czym lemiesze są. Otóż lemiesze to dolna pracująca część pługa, jaka odcina skibę od gleby. Pozostałymi słowami jeżeli bierzesz nożem trochę dżemu, to taki nóż pełni rolę tego typu narzędzia jak lemiesze. Łatwo się zatem zorientować, iż lemiesze są najprędzej ulegającą zużyciu częścią pługa. Przeto też lemiesze tworzone są z takich gatunków stali, jakie są najbardziej wytrzymałe na starcie. Jakkolwiek ktoś w większym stopniu doświadczony życiowo niż nasz taki dzieciak z pewnością powie, iż w języku ojczystym istnieją wszelakie lemiesze.


Przykładowo słowem lemiesz określa się płaską kość, która stanowi tylną część przegrody nosowej. Określenie lemiesze to także metalowa tarcza przy lawecie. Nic więc nietypowego, że dialekt rodzimy jest uważany za jeden z najbardziej skomplikowanych na calutkim świecie.
Co prawda szczęśliwie nie trzeba uczyć się kilku setek znaczków, aby przeczytać dokładnie zwykłą gazetkę jak ma to miejsce w języku używanym w Chinach, jednak skoro istnieje parę określeń tak mało modnego wyrazu jakim jest słowo lemiesze, to jest to właściwy znak, że dialekt rodzimy prosty nie jest.
2022-12-15 07:44
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.