Jakie są sposoby wycinania stali? Który ze sposobów rokuje najbardziej obiecująco?

Jest tak rzeczywiście sporo metod, aby przeciąć grubą blachę z miękkiej stali. Dużo z tych sposobów ma odniesienie do automatyzacji, pozostałe pasują do cieńszych blach, inne do grubszych, kolejne są bardziej szybkie, drugie wolniejsze. Podobnie można powiedzieć o kosztach, bo można ciąć taniej oraz drożej. Identycznie można to określić, jak zlecane jest np. gięcie stali. W poniższym artykule poznasz cztery najważniejsze metody wykorzystywane w maszynach CNC do cięcia kształtów.


stal
Dodał: Karl-Ludwig Poggemann
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Wycięcie palnikiem tlenowym i cięcie gazowe to faktycznie najstarszy proces ciecia miękkiej stali, podobnie jak gięcie stali - zobacz ten proces. Tak naprawdę jest to prosty proces, zaś sprzęt jest dość tani. Palnik tlenowy jest w stanie wyciąć dość grubą blachę, rzeczywiście ogranicza go jedynie ilość dostarczanego tlenu. Istnieją przypadki, kiedy palnik tlenowy tnie stal o grubości 900 a także 1220 milimetrów. cięcie (bth.pl) stali to także cięcie plazmowe. Taki sposób oferuje większe prędkości, niż podczas cięcia tlenowego. Nie ma jednakowoż tak dobrze, bo jednocześnie nie dostaniemy tak wysokiej jakości, jak to jest w przypadku powyżej.

profile stalowe
Dodał: KNAUF
Zaczerpnięte z: KNAUF
Odpowiednia grubość blachy, jaka gwarantuje dobrą jakość krawędzi ma od około sześciu milimetrów do czterdziestu milimetrów. Jak mamy do cięcia dosyć cienką lub bardzo grubą blachę, to ogólna prostopadłość krawędzi jest gorszej jakości, chociaż równość krawędzi jest na dosyć właściwym poziomie. Cięcie laserowe jest perfekcyjne do cięcia miękkiej stali, jakiej grubość wynosi około 30 milimetrów (max.). Osiągniecie odpowiednich i zadowalających wyników powyżej 25 milimetrów wymaga znacznie wysokiej jakości wszystkich elementów, tj. materiał, lecz również czystość gazu czy stan dyszy. Tego rodzaju cięcie nie jest procesem zbyt szybkim, ponieważ w przypadku miękkiej stali to tak naprawdę proces przepalania. Wykorzystuje dość wysoką wartość temperatury skupionej wiązki lasera zamiast płomienia podgrzewającego.

1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.