Jak produkowany jest asfalt? Zobacz, jak dokładnie powstają jezdnie, po których poruszasz się każdego dnia!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki konkretnie sposób powstaje asfalt wylany na drogi, po których jeździmy się co dnia? Najprawdopodobniej nie, bowiem Zwykle zupełnie nie zwracamy żadnej uwagi na tego typu kwestie, a tymczasem okazało się, iż proces produkcji asfaltu jest ogromnie zaawansowany technicznie, a jednocześnie bardzo interesujący.
Jak urządzić romantyczne wnętrze?
Dodał: Empik
Zaczerpnięte z: Empik


Z tego właśnie powodu zaprosimy Cię dzisiaj na historię o jego powstaniu!


Destylacja ropy


Asfalt to jeden z produktów otrzymywanych z destylacji ropy naftowej. Wielostopniowa destylacja ropy trwa wyjątkowo długo, ale pozwala na pozyskanie mnóstwa różnych składników, w tym między innymi frakcje ciężkie, z których finalnie pozyskuje się akurat asfalt. Frakcje ciężkie później zamieniane są w pozostałość próżniową. Jeżeli powstanie czysty produkt, ma on zazwyczaj konsystencję niezwykle gęstej, niemal przechodzącej w stały stan skupienia cieczy. Ta ciecz później zostaje utwardzana przy wykorzystaniu powietrza o dużej temperaturze. Ta masa jest praktycznie czystym asfaltem, który jednakże bez wątpienia nie jest wciąż tym, co konkretnie znajduje się na drogach.


Wylanie asfaltu


Asfalt znajdujący się na jezdniach zazwyczaj jest mieszanką czystego asfaltu, a również kruszywa i specjalnego wypełniacza. W masie trafiającej na drodze zazwyczaj znajduje się zaledwie kilka procent czystego asfaltu - niemożliwe niewątpliwie jest wylewanie go na drogę w czystej postaci, bowiem pomimo ogrzania gorącym powietrzem asfalt ciągle zachowuje swoją półpłynną konsystencję.


1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.