Jak niezwykle ważne są tuleje w pracy podwozia w aucie?

Zdawać by się mogło, że tego typu niewielka część podwozia nie powinna sprawiać znacznego problemu. Główną rolą wspomnianych elementów jest tłumienie nawet małych wstrząsów, które występują w czasie pracy jezdnego układu w samochodzie.


Zawsze pierwszym tłumikiem drgań jest opona, ale wszystkich nierówności nie wytłumi.


wózek widłowy
Dodał: barockschloss
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Fundament pod budowę domu jednorodzinnego
Dodał: NIOSH


Kolejnym tłumikiem jest tuleja zawieszenia, ponieważ sprężyna oraz amortyzatory przyjmują większe nierówności. Odmienną funkcją tulei jest zmniejszenie naprężeń w układzie zawieszenia. Wahacze oraz stabilizatory pracują w sposób wynikający z ich konstrukcji, lecz także znoszą obciążenia we wszelakich kierunkach. Wszystko nie mogłoby zostać złączone ze sobą na sztywno, ponieważ części zawieszenia byłyby poddawane niezwykle dużym obciążeniom. Wtedy po pewnym czasie zaczęłyby wyginać się oraz pękać.


Urządzenia
Dodał: www.eecpoland.eu
Zaczerpnięte z: www.eecpoland.eu


Wszyscy mechanicy pamiętają jak ważne są tulejki metalowo-gumowe. Są to zużywające się najszybciej elementy zawieszenia. Gdy zaczynają łapać luzy powodują charakterystyczne pukanie. Nawet nieduży luz na tulei można by usłyszeć, a bardziej znaczący także odczuwać. W co poniektórych modelach aut, tuleje niszczą się już po przejechaniu 10-15 tys. kilometrów. Wiele zależy od jakości tych elementów. Kiedy tuleja (zobacz tuleje z brązu) zużyje się, należy ją wymienić. Trzeba jednak pamiętać, że nie dowolna budowa pozwala na to. Czasem wymiana tulei się zwyczajnie nie kalkuluje. Kłopot posiadają właściciele pojazdów, w których wahacz posiada niewymienne tuleje. Najlepiej tuleje zawieszenia wymieniać jest parami. Zużycie tulei z jednej strony znaczy, że ta z drugiej strony też będzie niebawem do wymiany.


Więcej tekstów

Zszywacze mają różnorakie wielkości

pojazdy
Powinniśmy powiedzieć, że w pojeździe wykorzystuje się z różnorakich, większych oraz mniejszych elementów. Wszelkie one prezentują ważne funkcje do spełnienia, przez to będzie od nich zależało całe bezpieczeństwo.


Czy powiemy w jaki sposób funkcjonują napinacze?


Podczas wypadku, siła działająca na podróżnych pojazdu jest tak duża, że rozpoczynają oni przesuwać się do przodu, gdy ich rany mają być jak najmniej groźne, powinny zadziałać napinacze.


Wymiana tulei w wahaczach powinna być przeprowadzana na hydraulicznej prasie. Musi się to odbywać wolno i precyzyjnie tak, żeby tuleja była prawidłowo wciśnięta. Złe wciśnięcie tulei może zepsuć wahacz.
2018-04-27 00:00
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.