Jak i czym karmić kury nioski?

Kurki należą do drobiu grzebiącego, podobnie jak indyki, perliczki i przepiórki. Swoistość karmienia owego gatunku zwierząt wynika ze szczególnej struktury układu trawiennego i sposobu przyjmowania pokarmu.


Kury nie mają zębów ani warg pomagających w pobieraniu jak też początkowej obróbce cząstek pokarmowych.
Ogłoszenia
Dodał: GillyBerlin
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Do tego celu służy jedynie dziób. W rozróżnieniu od innych gatunków posiadają wole, czyli uchyłek przełyku pełniący rolę magazynu pożywienia, w którym ulega on nawilżeniu. Żołądek składa się z dwóch komór. W części gruczołowej następuje wydzielanie kwasu solnego który bierze udział w trawieniu . Fragment mięśniowy służy zaś do rozcierania pożywienia. Cechą różniącą ptaki od pozostałych zwierząt jest też posiadanie dwóch ślepych jelit.


pasza


W żywieniu kur niosek kluczowym składnikiem będzie właściwa pasza - wbogacanie solą -, zatem zboża. Są pożywieniem smacznym a także łatwostrawnym dla kur. To pasza treściwa o niewielkiej zawartości białek, za to gwarantująca pokrycie zapotrzebowania na energię przez wzgląd na wysoką zawartość cukrów, przede wszystkim w formie skrobi.

Zainteresował Cię prezentowany tekst? Jeśli tak, to sięgnij po uzupełniające informacje na to zagadnienie i zobacz przydatne wskazówki (http://www.kador.pl/opakowania-transportowe-dla-przemyslu/), a z pewnością również przykują Twoją uwagę.

Zboża nie obejmują dostatecznej dla kur ilości aminokwasów metioniny. Pszenica mieści małą zawartość izoleucyny. Żyto jest natomiast ubogie w tryptofan. Dlatego pasze przemysłowe ubogacane są o owe dodatki. Jęczmień oraz żyto zawierają substancje antyodżywcze zmniejszające strawność jadła. Wchodzą one w reakcje z istotnymi komponentami paszy uniemożliwiając wykorzystanie ich przez kury.
Żywienie kur niosek żytem nie jest zatem zalecane. Może prowadzić nawet do biegunek. Pszenżyto zaś obejmuje więcej aminokwasu lizyny aniżeli pszenica, natomiast mniej substratów antyżywieniowych aniżeli żyto.
2020-03-21 07:36
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.