Czym w rzeczywistości jest spawanie? Jakie można wyróżnić typy spawania, o co w nich chodzi?

Spawanie, definicyjne rozumiane jest jako połączenie spawane, to typ złącza, który może powstać w procesie fizycznym łączenia materiałów. Odbywa się to przez miejscowe stopienie oraz zestalenie. Wykorzystuje się do połączenia metali, stali, bardzo często spawania konstrukcji stalowych, a również tworzyw sztucznych. Podczas spawania najczęściej dodać należy spoiwo spawalnicze, czyli stapiający się wspólnie z materiałem rodzimym - dodatkowy materiał.
spawanie
Dodał: PEO ACWA
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Jakie mamy sposoby spawania? Jedną z nich jest spawanie elektrodami otulonymi (SWAW). Dzieje się to za pomocą topliwej elektrody metalowej, jaka pokryta jest otuliną topnika. Prąd elektryczny, może być stały lub (czytaj w serwisie) przemienny, tworzy łuk elektryczny między elektrodą a łączonymi metalami. Podczas spawania otulina powinna rozłożyć się pod wpływem dość znacznej temperatury zapewniając substancje gazowe. Będą one służyć za gaz osłonowy, a także żużel. Ochronią one spoinę przed ingerencją powietrza atmosferycznego. Żużel jednocześnie pokrywa spoinę pomniejszając proces jej stygnięcia.

Więcej: spawanie-trzon.pl

Kolejnym rodzajem jest spawanie gazowe MIG/MAG. Jest to spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych. Gazy osłonowe to bardzo często argon lub hel, natomiast gazy osłonowe, ale aktywne to dwutlenek węgla albo jego mieszanka z argonem. W tej metodzie łuk elektryczny będzie się jarzył pomiędzy spawanym materiałem a elektrodą pod postacią drutu. Łuk oraz jeziorko ciekłego metalu ochraniane są strumieniem gazu obojętnego albo aktywnego. Metoda ta jest faktycznie przeznaczona do spawania większych gabarytowo materiałów.

spawanie na placu budowy
Dodał: PEO ACWA
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Spawanie TIG lub (sprawdź te propozycje) GTAW to metoda polegająca na spawaniu nietopliwą elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych, czyli argon, hel, a także ich mieszanki. Łuk jarzy się pomiędzy elektrodą nietopliwą, jaka jest wytworzona z czystego wolframu oraz zespawanym materiałem. W większej ilości sytuacji elektroda wolframowa podłączana jest do bieguna ujemnego, natomiast zacisk masy - do bieguna dodatniego spawarki. Sprawia to, iż możliwe jest wydzielanie się znaczniejszej ilości ciepła w miejscu, w którym powstaje spoina.

Więcej tekstów

Odlewanie - na czym dokładnie polega metali, jakie wady i zalety ma technika ciśnieniowego odlewania.

odlew
Jedną z popularniejszych metod produkcji rozmaitych elementów z metalu jest odlewanie. Techniki odlewnicze znane są od bardzo dawna, przez wiele lat inżynierowie je dopracowywali i udoskonalali, przez co obecnie można tą techniką robić skomplikowane i wymagające dużej dokładności części. Bardzo dobrym przykładem zastosowania odlewniczych technik są silnikowe bloki, nawet jednostki napędowe najszybszych samochodów sportowych są wykonywane takim sposobem.


Warto także wspomnieć o interesującym spawaniu laserowym. To rodzaj techniki spawania, która polega na stapianiu obszaru styku wiązką promieni laserowych. Spawanie tego rodzaju przeprowadzane jest w osłonie gazu obojętnego, lub jeżeli materiał spawany nie będzie się utleniał, również w powietrzu. Oferuje to sporą wytrzymałość spoin. Powszechnie wykorzystywane jest w produkcji wielkoseryjnej, najczęściej w motoryzacji.
2017-06-15 01:32
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.