Czym jest obróbka cieplna? Jakiego typu ma zastosowanie, dlaczego ważne jest jej stosowanie w różnych gałęziach przemysłu

Czy wiesz czym jest komplet doskonale skomponowanych metod cieplnych, jakie w konsekwencji wiodą do zmiany właściwości stali? A dzieje się tak przez przemiany struktury w stanie stałym w wyniku zmian temperatury oraz czasu. Nie wiesz, chciałbyś wiedzieć? Zapraszam w takim razie do tekstu, w którym postaram się napisać na czym polega to ciekawe zjawisko.


szczegóły
Dodał: darkday
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Oczywiście, mowa tu o obróbce cieplnej, a z powodu na elementy mające wpływ na robienie struktury czy cechy metali czy stopów jesteśmy w stanie wyróżnić różne typy obróbki cieplnej. Mamy więc obróbkę cieplno-chemiczną, cieplno-mechaniczną i cieplno-magnetyczną. W jaki sposób zachodzicały proces takiej obróbki? Najważniejszymi cechami,które decydują o przemianach fazowych to na przykład szybkość nagrzewania, temperatura wygrzewania czy czas nagrzewania.

Nagrzewanie i schładzanie materiału w sumie zachodzi w sposób ciągły albo stopniowy. Podczas nagrzewania stopniowego możemy rozróżnić podgrzewanie, czyli nagrzewanie do temperatury średniej oraz dogrzewanie, tak określamy nagrzewanie do temperatury wygrzewania. Zauważalnie takie same w czasie chłodzenia stopniowego mamy szansę wyróżnić pojęcia odchładzania, co oznacza chłodzenie do temperatury pośredniej i wychładzania, czyli chłodzenia do temperatury końcowej. Chłodzenie nie natychmiastowe, które zachodzi w piecu, przy spokojnym powietrzu nazywamy studzeniem, z kolei chłodzenie szybkie, takie przeprowadzane w wodzie, oleju nazywamy oziębianiem. Chłodzenie i trwałość materiału o wartości temperaturowej poniżej zera stopni określamy jako wymrażanie.

1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.