Czy zbrojenie można zrobić samemu czy korzystniej zatrudnić fachowca?

Aby fundamentowe ławy mogły spełniać swoje zadanie w postaci usztywnienia nośnej konstrukcji budynku i przenoszenia wysilenia do gruntu, powinny zostać stosownie zezbrojone stalowymi prętami. Fundament tylko z betonu, dobrze nie będzie spełniać swoich funkcji.
pompa
Dodał: Elliott Brown
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Pracę trzeba rozpocząć od wytyczenia przyszłego budynku i należytego przygotowania podłoża. Zalecane jest wylanie fundamentu w odpowiednim szalunku z desek. Przed wylaniem betonu trzeba zrobić precyzyjne zbrojenie. Do tego typu czynności wykorzystać można pręty stalowe o średnicy 12-16 milimetrów. Połączyć je trzeba tak zwanymi strzemionami, które zrobione są z prętów o średnicy 6mm. Większość projektów nie ma precyzyjnych wytycznych, które tyczą się właściwego ułożenia prętów. Wskazana jest tylko ich średnica i długość. Zbrojenie fundamentów trzeba zaplanować samemu. Należy przy tym zachowywać fundamentalne zasady budowlanej sztuki. Ściana zbrojenia jest złożona z czterech głównych prętów o średnicy 12, 14 albo 16 milimetrów. Pręty - poznaj ofertę prętów - główne należy łączyć na zakładkę. Złączenia prętów można wykonać ręcznie przy wykorzystaniu zwykłego wiązałkowego drutu. Jest to jednak rozwiązanie dość długotrwałe. Robotę może przyspieszyć oraz usprawnić wykorzystanie wiązarki automatycznej. Należy jednak powiedzieć, że koszt jej kupna jest dosyć wysoki i może wynieść nawet 5000 zł.


Wykonując wzmocnienie ław fundamentowych należy zwrócić szczególną uwagę na naroża. Wszystkie główne pręty - zapoznaj się z ofertą prętów zbrojeniowych - www.aner.com.pl/prod/prety-i-siatki-zbrojeniowe - są połączone w narożnikach i przy skrzyżowaniu ław. Wymagane jest dokładne zakotwiczenie, jakie gwarantuje, że ława będzie równomiernie przenosiła obciążenia. Zminimalizuje to niebezpieczeństwo pękania murów. Skuteczna metoda wykończenia naroży zbrojeniowych, to zastosowanie wygięcia zakończeń podłużnych prętów. Jeżeli ktoś nie ma budowlanego doświadczenia, nie byłoby najlepszym rozwiązaniem wykonanie prac samodzielnie.
Warto tego typu roboty przekazać specjalistom, ponieważ mają one bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo konstrukcji budynku. Tworząc odpowiednie zbrojenie trzeba pamiętać o jakości i czystości użytych materiałów. Pręty muszą być starannie oczyszczone z plam oleju, tłuszczu albo łuszczących się zabrudzeń.
2018-06-19 15:30
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.