Czy warto zamontować podziemny zbiornik na wodę deszczową i jaka powinna być jego kubatura?

Opady atmosferyczne mają to do siebie, iż występują z różnorodnym nasileniem oraz nie jest łatwo z góry przewidzieć w jakich okresach wystąpi susza, zaś w jakich ulewy.


Wziąwszy pod uwagę tylko czas maj–wrzesień, średnia miesięczna liczba opadów atmosferycznych w tym okresie wynosi 50–70 mm zależnie od regionu.
zakup
Dodał: Butz.2013
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Odpowiada to średnio 60 litrom wody na jeden metr kwadratowy, z tym że ów napływ wystąpić może jednorazowo przy intensywnej ulewie bądź rozłoży się równomiernie na kilka dób w przeciągu miesiąca.


producent zbiorników
Dodał: Daniel Jolivet
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Przyjąwszy tenże opad, liczba wody realna do odprowadzenia z dachu o powierzchni ok. 200 m2 będzie to ok. 12 m3. Budowa tak wielkiego zbiornika to znaczny koszt i dlatego z reguły nie instaluje się większych aniżeli 3–4 m3, zwłaszcza że gwałtowne opady występować mogą z rzadka. Inna kwestia to intratność oraz sens budowy takowego zasobnika. Producent zbiorników zapewnia, że ilość wody wyczerpywanej do nawadniania np. gazonu powinna jednorazowo wynosić 10–20 lITrów na m2, zatem ze zbiornika można będzie nawodnić jednorazowym nawadnianiem ok. 200–300 m2. Musimy także mieć na względzie, iż nieodzowność podlewania występuje w okresie dłuższej suszy, a wtenczas i zbiornik nie będzie pełny. Pod względem gospodarczym intratność takiej inwestycji jest co najmniej wątpliwa. Założywszy nawet, że uda się w całości spożytkować wodę opadową, to całkowita jej objętość w ciągu letnich miesięcy wyniesie blisko 60 m3.


1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.