Czy warto zamontować podziemny zbiornik na deszczówkę oraz jaka powinna być jego pojemność?

Opady atmosferyczne mają to do siebie, iż występują z rozmaitym nasileniem oraz nie jest łatwo z góry przewidzieć w jakich okresach wystąpi susza, zaś w jakich ulewne deszcze.


Wziąwszy pod uwagę wyłącznie czas maj–wrzesień, przeciętna miesięczna liczba opadów atmosferycznych w tym czasie wynosi 50–70 mm w zależności od rejonu.


producent zbiorników
Dodał: Butz.2013
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Odpowiada to przeciętnie 60 litrom wody na metr kwadratowy, z tym że ów napływ może wystąpić jednorazowo przy intensywnej ulewie bądź rozłożyć się może równomiernie na kilka dni w przeciągu miesiąca.


maszyny na placu budowy
Dodał: Jocelyn Kinghorn
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Przyjmując taki opad, ilość wody realna do odprowadzenia z dachu o powierzchni ok. 200 m2 to ok. 12 m3. budowa tak ogromnego pojemnika to duży koszt i stąd z zasady nie instaluje się większych niż 3–4 m3, szczególnie iż gwałtowne opady atmosferyczne mogą występować nieczęsto. Inna kwestia to opłacalność i sens budowy takowego pojemnika. Producent zbiorników zapewnia, iż ilość wody wyczerpywanej do podlewania np. trawnika powinna jednorazowo wynosić 10–20 lITrów na m2, czyli ze zbiornika można będzie nawodnić jednym podlewaniem mniej więcej 200–300 m2.

Jeżeli prezentowany artykuł jest dla Ciebie fascynujący, odwiedź odnośnik, a dowiesz się więcej informacji, które Cię niesamowicie zafascynują.

Trzeba też mieć na uwadze, że konieczność nawadniania występuje w czasie dłuższej suszy, a wtenczas i pojemnik - przejdź do tej strony pojemnik samowyładowczy - nie będzie pełny. Pod względem ekonomicznym intratność takowej inwestycji jest co najmniej wątpliwa. Założywszy nawet, że uda się w całości wykorzystać wodę opadową, to całkowita jej objętość w ciągu letnich miesięcy wyniesie ok. 60 m3.


Więcej tekstów

Czy warto zamontować podziemny zbiornik na wodę deszczową i jaka powinna być jego kubatura?

producent zbiorników
Dodał: Daniel Jolivet
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Opady mają to do siebie, iż występują z różnym nasileniem a także trudno z góry przewidzieć w jakich okresach nastąpi susza, a w jakich ulewne deszcze.


Biorąc pod uwagę tylko czas maj–wrzesień, średnia miesięczna liczba opadów w owym okresie wynosi 50–70 mm zależnie od rejonu.


Przyjmując przeciętną cenę 1 m3 wody na pułapie 3 zł, ewentualne oszczędności w przeciągu roku wyniosą blisko 180 zł, jednak w praktyce będzie to znacznie mniej.
2019-08-16 07:20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.