Czy odkrywka węgla brunatnego to szansa na ożywienie rynku energetycznego w Kraju?

Budowa nowych kopalń węgla brunatnego to szansa na rozrost sektora energetycznego, aktywizację gospodarczą województw Polski południowo-zachodniej i tworzenie miejsc pracy. W 2013 roku polska produkcja tego surowca przekroczyła 60 mln t, a zapotrzebowanie na niego ciągle wzrasta.

mining equipment
Dodał: Bernt Rostad
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Państwowy Instytut Geologiczny oszacował zasoby węgla brunatnego na 22 mld t. Aczkolwiek dostępne źródła wyczerpują się. Jeśli rozbudowa górnictwa węgla brunatnego zostanie wstrzymany, ostatnia kopalnia (zobacz kopalnie granitu) ma niewielkie sposobności przetrwania dłużej niż do 2030 r. Powoli do tego przekonują się mieszkańcy polskich gmin.

Zespół Elektrowni PAK przymierza się do uruchomienia swojej odkrywki. Spółka otrzymała już koncesję na odkrywanie i rozpoznawanie złoża w obszarze Poniec - Krobia i Oczkowice w powiecie gostyńskim. Na terenie gmin Krobia, Poniec i Miejska Górka od 2011 roku trwają prace badawcze nad złożem węgla brunatnego. Zgodnie z koncesją inwestor powinien wykonać 339 otworów. Posłużą one określeniu tzw. „zasobności złóż węgla brunatnego”, czyli jak bardzo jest ono wartościowe.

Z raportów składanych do ministerstwa środowiska wynika, że inwestor zrobił do tej pory 104 otwory poszukiwawcze. Po zakończeniu wiercenia inwestor będzie mógł postarać się o zdobycie pozwolenia na wydobycie. To formalność prowadząca do rozpoczęcia odkrywki. Według biegłych odkrywka na złożu Poniec-Krobia-Oczkowice może zająć obszar nawet 10 tysięcy hektarów. To oznacza, że z powierzchni ziemi znikną 22 miejscowości. W pobliżu kopalni mają również powstać dwa bloki energetyczne o łącznej mocy 1000 MW. Zespół Elektrowni PAK wykonał już ponad 100 odwiertów w gminie Krobia, Poniec i Miejska Górka. Inwestor przyznał że sprzeciw mieszkańców hamuje ciągłość działań na owych terenach. Na rozpoznanie złoża ma czas do 2016 roku. Mimo, że koszty budowy kopalni są duże, inwestorzy chętnie sięgają po węgiel brunatny. Jest on tańszy w eksploatacji w porównaniu np. do energii uzyskiwanej z farm wiatrowych.

Przeciwnicy mają jednak silne argumenty. W Wielkopolsce, która jest najwięcej rozbudowanym rolniczo sferą w Polsce, odkrywka da więcej strat niż korzyści. Źle odbije się na miejscach pracy, zrujnuje okoliczne rolnictwo jesteśmy tutaj i przedsiębiorstwa przetwórcze. Nieodwracalnie wpłynie na środowisko naturalne, co potwierdzają specjaliści. Amerykańscy naukowcy udowadniają że bliskość kopalni odkrywkowych jest negatywna dla zdrowia i może nieść za sobą nieodwracalne skutki. Według ich raportów zanieczyszczenia oraz pyły wytwarzane w czasie prac w kopalni mogą powodować do powstawania wad wrodzonych u dzieci. Ich występowanie może być nawet dwukrotnie większe niż u mieszkańców regionów, w których jest kopalnia podziemna.


Więcej tekstów

Jasne i ciemne strony kopalń odkrywkowych - Z czym identyfikujemy pracę jaką wykonuje górnik?

górnicy
Dodał: U.S. Army Corps of Engineers
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Z czym kojarzymy pracę zawodowego górnika? Wielogodzinne zejścia pod ziemię i intensywna harówa – swoiste „łatki” przypniemy wszystkim górnikom właściwie od początku. Praca w kopalni, lecz na pod gołym niebem? Wszystko się zgadza - jeśli mówimy o kopalni odkrywkowej.
2017-12-17 07:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.