Anodowanie jest rewelacyjną metodą na chronienie powierzchni wykonanych z metalu przed korozją

Istnieje szansa, że nigdy nie spotkaliśmy się ze słowem anodowanie. Jednak z produktami, które przeszły taki sposób obróbki, mamy do czynienia na co dzień.
kraj


Salon z kominkiem
Dodał: TNS Sofres
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


ziarna pszenżyta przesypujące się przez dłonie młynarza
Dodał: Olearys
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Anodowanie to alternatywna oraz mniej kosztowna opcja malowania proszkowego. Polega ono na utworzeniu na powierzchni jakiegoś metalu warstwy tlenku, która będzie chroniła go przed wszelakimi działaniami pogody oraz chemikaliów. Proces anodowania możemy też nazwać procesem elektrolizy. To dwie równorzędnie pojawiające się nazwy na określenie tego samego zjawiska. Zaletą anodowania wydaje się być zapewne to, że warstwa ściśle przylega do metalu oraz da się ją pomalować na wybrany kolor. Tak naprawdę faktura ochronna składa się z dwóch warstw. Wewnętrzna jest niebywale twarda i odpowiadać będzie za ochronę metalu, a ta na zewnątrz jest chropowata i wobec tego łatwo się ją pokrywa farbą. Pigment będzie do niej szczelnie przylegał i nie będzie odpryskiwał. Lakier poniekąd też jest warstwą chroniącą. Wyróżnia się trzy klasy anodowania. Pierwsza jest najlepsza, gdyż warstwa ochronna będzie wówczas najgrubsza — będzie miała 0,7 milsa. Są jeszcze druga i trzecia klasa, które odpowiednio mają 0,4 milsa i 0,1 milsa grubości. Metal (zobacz płaszcze grzewczo chłodzące) pokryty powłoką pierwszej klasy jest odporny na korodowanie nawet |0 lat.
Anodowanie stosuje się w licznych dziedzinach przemysłu: na przykład w budowaniu statków, lotnictwie czy przy produkcji ram okiennych. Jeżeli interesuje nas anodowanie Śląsk jest regionem, gdzie bez problemu wyszukamy przedsiębiorstwa, które wezmą zlecenia na tego rodzaju prace.
2021-12-15 09:43
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.